Runnymede-Royal Marathon results

Elmbridge's Ross McMullen (L) and Isaac Blackman of Richmond finishing the race
Elmbridge's Ross McMullen (L) and Isaac Blackman of Richmond finishing the race

The annual Runnymede-Royal canoe marathon took place on Saturday. Until 8am on the day it seemed as though we’d have the usual dry if grey conditions to race on but that proved wishful thinking and the heavens duly opened for an hour or two before the start.

Fortunately the race itself escaped too much rain and the modest headwind at the start did not last long. The race saw a strong entry in the main Mens K2 and K1 classes and some competitive racing.

Thanks to everyone who came along and thanks also to the team of volunteers who turned out to marshal portages, check people in and help out around the club – your efforts made it all worthwhile!

If you’d like to see an archive of photographs from the race, most taken at the finish, please click here. Special thanks to Chris Churchill for taking the pictures.

The results are as follows:

Pos Race No. Name Club Name Club Time Veteran
Senior Men K2
1 112 George Barnicoat LON James Allen LON 2:15:19
2 111 James King RIC Poppy Taylor SOU 2:15:26
3 102 Clive Neale TON Lenny Clark TON 2:20:12
4 107 William Abson RIC Michael Lavarack RIC 2:20:20
5 109 Dave Ethell RM Paul Baker RM 2:21:51
6 105 Ollie Maine ACU Tom Diaper ACU 2:22:32
7 106 Graham Holmes RIP Shane Houghting WEY 2:31:28
8 110 Ian Taylor SOU Nigel Jeffreson SOU 2:40:41
9 101 Blair Kantolina SOU James Pearson SOU 2:40:46
10 108 Richard Harris SOU Ryan Enda SOU 2:45:18
104 Ben Pickering SOU John Neville SOU rtd
Senior Men K1
1 213 Jonathan Simmons WEY 2:12:38
2 207 Steve Baker ELM 2:14:23 Veteran
3 212 Simon Fennemore WEY 2:14:27
4 203 Philip Thorogood ELM 2:17:00
5 202 Tom Deacon ADS 2:17:01
6 210 Philip Pearse SOU 2:19:15
7 206 Richard Ockendon ELM 2:21:35
8 204 Glenn Thorogood ELM 2:21:36
9 216 Freddie Purcell RIC 2:30:29
10 209 Tony Ruff ROY 2:33:01 Veteran
11 201 Chris Gavin RIC 2:36:12
12 215 Michael Childerstone WEY 2:43:35
13 211 Ian Lavarack RIC 2:49:21 Veteran
205 Jeremy Clark TON 3:27:22 Veteran
208 Robert Creamer LBZ rtd
214 Matthew Guy EXE rtd
Senior Women K2
1 302 Charlotte Creamer LBZ Julie Hicks NOR 2:45:18
2 301 Helen Clarke BAN Colette Johnson BAN 3:04:52
Mixed K2 Open
1 402 Ian White LON Emily Allen LON 2:36:13
2 401 Ian Macqueen DEV Jacky Macqueen DEV 2:49:04 Veteran
3 405 Reginald Elliott LBZ Bethany Goodlad LBZ 2:52:00
4 403 Lesley Bates ROY Laurence Aiolfi ROY 3:04:52
404 Marina Wyse SOU Kevin Gould SOU 3:16:57
Senior Ladies K1
1 501 Wiki Daniels LON 2:45:26
2 502 Amanda Childerstone WEY 3:04:53
Junior Men K2
1 606 Hugo Collier TON William Hardiman TON 2:31:49
2 608 Ross McMullen ELM Isaac Blackman RIC 2:35:28
3 601 Freddie Thomas Churcher’s Peter Foster Churcher’s 2:42:34
4 602 Ed Locke Churcher’s Chesney Ramsdale Churcher’s 2:43:02
5 604 Seth Parson Churcher’s Michael Burchell Churcher’s 3:00:49
6 605 Henry Ayres Churcher’s George Utting Churcher’s 3:07:08
7 603 Jonny Wade Churcher’s Jack Alcock Churcher’s 3:10:47
Junior Ladies K2
1 701 Emma Norman Churcher’s Isadora Green Churcher’s 3:15:13
2 702 Georgie Reeves Churcher’s Ellie Alabaster Churcher’s 3:37:28
3 703 Rhiannon Llewelyn Churcher’s Louise Harrison Churcher’s 3:35:50
Open C2
1 801 Sally Collison PRA Pam Bennington PRA 3:22:15